Kurye lerin Dört Mevsimle İmtihanı

Kuryelik mesleğinin tehlikeli işler sınıfına girdiğini biliyor muydunuz? Kuryelik Popüler hale geldikçe daha çok dillerde dolaşır oldu. Özellikle bilindik şirket ve oluşumlar nedeniyle gündelik hayatın bir parçası haline geldi. Ama aslında kuryelik hakkında çok az şey biliyoruz. Her şeyden önce kurye küçük bir motosikletle mahallede damacana su taşıyan kişi değildir. Köşedeki büfeden yemek getiren de kurye değildir. İnsanlar gördüğü her motosikletli teslimatçıyı kurye sandığından ortada büyük bir karışıklık var. Dahası bu işi basit görme durumu söz konusu...

0
260

 

Kuryelerin karşılaştığı zorluklar

Öncelikle motosiklet kullanabilen herkes kurye olamaz. Kurye olmak şehre hakim olmak, kritik yolları bilmek, trafikte dikkatli ve dayanıklı olmak gibi bir sürü özellik gerektirir. Ama bir tanesi var ki, bu kış ne kadar zor olduğunu haberlerden gördük aslında…

Hava olaylarına karşı dayanıklı olmaktan bahsediyorum. Bir kere düzenli motosiklet kullanan herkes için geçerli bir durum var. Rüzgar… Motosiklet kullanan herkes yoğun olarak rüzgara maruz kalıyor. Uzun süreli kullanımlarda bu durum fiziksel rahatsızlıklara sebep oluyor. Bu rahatsızlıklar ağırlıkla bel, sırt ve boyun bölgelerinde görülüyor. Bunun motosiklet kullanırken uzun süre sabit kalan duruşla da alakası var. Bu rahatsızlıkları minimuma indirmek için rüzgarlık ve rüzgara dayanıklı diğer ekipmanları kullanmak ihmal edilmemeli.

Kış mevsiminde ise karşımıza asfaltın buz tutması ve donması gibi durumlar çıkıyor. Bu durum tabi ki trafiktekilerin korkulu rüyası. Ama özellikle dar ve yokuş yerlere çıkabilen motosikletli kuryelerin kaza riski çok yüksek oluyor.

Yazın ise motosiklet kullanmak daha da zor. Rüzgar akımı ile Sürekli iç içe olduğundan kuryeler, güneşe direkt maruz kaldıkları süreyi fark etmiyorlar. Dikkatsizlik sonucu, tansiyon düşmeleri, vücutta yanıklar gibi güneşin zararlı etkilerine maruz kalmaktan kaçınamıyorlar.

Ancak kuryelerin en çok zorlandığı durum bu mevsim şartları değil. En büyük tehlike trafik canavarları. Malesef motosiklet sürücüleri, trafikte değersiz durumda. Diğer sürücüler motosikletlileri yok sayarak kural ihlalleri yapmaktan hiç çekinmiyorlar. Bir düşünün, trafikte nasıl olsa fren yapar deyip önüne kırdığınız motosikletli kuryenin evinde ekmek bekleyen çocukları olabilir. Sadece motosiklete veya sürücüye değil, bir aileye zarar vermiş olursunuz.