Pandemi sonrası moto kurye sektörü

0
425

Pandemi sonrası moto kurye sektörünün durumu nasıl olacak?

Özellikle son iki yılda pandemi sebebiyle moto kurye sektöründe her bakımdan patlama olmuştur. Bu patlama da büyük yatırımlarla açılan eve teslimat şirketleri büyük yer teşgil ediyorlar. Pazarın boş olduğunu zannedip yenilerinin açılması ciddi sıkıntı olacaktır.

Bunun iki farklı yönde ele almak gerekir. Açılan her yeni marka reklam yaparak hem müşteri hem çalışacak personel topluyor. Müşteriler hep aynı oluyor ve birden fazla markanın uygulamasına sahipler. Hangi uygulama kendilerine daha iyi hizmet ediyorsa onunla çalışıyorlar. Bakıldığında müşteriyi elinde tutan ayakta kalacak gibi görünüyor.

Ancak aynı uygulamalar personellerine de aynı muameleyi yapıyorlar. Yani bir uygulamanın personeli, bir başka uygulamaya da hizmet ediyor olabilir. Hatta 5 farklı uygulama ile sözleşme yapıp hangisinden gelirse gelsin işini yapan profesyonel elamanlar var. Tabiki işi yapabildikten sonra sorun yok. Ancak sektördeki kalabalık personel olayı normale döndüğünde durum farklı olacak.

Sonrasın nasıl olacak?

Açıklamak gerekirse pandemi döneminde işini kaybeden ve biraz olsun motosiklet kullanabilen insanlar moto kurye sektörüne katıldı. Bu insanlar pandemi bitip işlerine geri döndüğünde şirketler hizmet ettirecek eleman bulamayacaklar. Hizmet eksik olunca müşteri kaybı yaşanacak. Parça başı çalışan personel işi yapmamaya başlayacak. Personel bulamayan şirketler zor durumda kalacak. Yani normalleşmenin sonunda işler olumlu olmayacak.

Moto Kurye şirketleri ilk kuruldukları zamandan beri benzer durumla mücadele etmiş ve sistemlerini buna göre kurmuşlarıdır. Teslimat o kadar önemlidir ki gecikme yada olmusuzluğa izin vermezler. Mevsimsel genişlemelere de hazırlıklı oldukları için her zaman acil müdehaleye açıktırlar. Yani Moto Kurye şirketleri pandemi sonrasına hazır durumdalar. Eleman sayılarını yapabilecekleri işi ayarlayarak ilerlerler.

Böylece şirketlerin müşterileri telefonlarında birden fazla uygulama yüklemezler. Sadece çalıştıkları ve hizmetinden emin oldukları şirketlerin telefon numaralarını kayıt ederler. İhtiyaç anında arayıp en doğru hizmeti en uygun fiyata alırlar. Pazarlık etmezler çünkü sürekli müşteri her zaman en iyi fiyata en iyi hizmeti alır.

Elamana puan vermek zorunda kalmazlar, çünkü operasyon işi en iyi yapacak elemana yaptırır.

Moto kurye sektörü 30 yılın üzerinde hemen hemen her meslek grubuna hizmet etmektedir.

Hem sahada, hem iş takibinde en önemli yardımcıdır.

kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz