Resmi Tatillerde Kurye Bulmak Mümkün Mü?

Bildiğimiz gibi kuryeler, gönderilerimizi 1 gün içinde gönderenden alıcıya teslim etmekle yükümlüdür. Hayatın her anında, özellikle kurumsal iş hayatında kuryelerle çalışmak da günlük rutinimize dahil olmuş durumda. Üstelik Covid19 ile birlikte, öne çıkıp kendinden bahsettirerek son zamanların gözde mesleklerinden biri haline geldi. Öyle ki günlük hayatımızda, bile acil kuryelere ihtiyaç duyabiliyoruz. Ancak özel gün ve bayramlarda acil kurye ihtiyacı her zamankinden daha fazla oluyor. Peki resmi tatillerde kurye bulmak mümkün mü?

0
244

 

Bayramlar ve özel günlerde, bildiğimiz bir çok işletme resmi tatil dolayısıyla kapalı oluyor. Günlük hayatta özellikle bakkal, market, kırtasiye gibi her an ihtiyacımız olabilecek işletmelere ulaşmakta zorlanıyoruz. Bu durum iş hayatında da hayati önem taşıyan bazı işletmeleri ulaşılamaz hale getiriyor. Bu durumda şirketler arası görüşmeler, iletiler hatta iş büyük oranda aksayabiliyor. Özellikle birbirine bağlı çalışan ve birden fazla şubesi olan işletmeler için, bu durum bir iş gününün boşa gitmesi anlamına gelebiliyor maalesef.

Peki bu resmi tatil gerektiren günlerde kuryelere ulaşmak, hizmet almak mümkün mü?

Kuryeler standart mesai saatlerinde teslimat yapsalar da, özellikle böyle zamanlarda acil kurye ihtiyacı olabiliyor. Peki ihtiyaç duyduğunuzda kurye hizmeti alabilir misiniz? Tabi ki… Kuryelerin çalışma prensiplerine göre, özel gün ve bayramlarda hizmet veren kurye bulmanız kolay olacaktır. Kuryeler bayram seyran demeden 7/24 çalışırlar. Özellikle bayramlarda hizmet veren işletme bulmak zor oluyor ama bu durum kuryeler için geçerli olmuyor. Kuryeliğin prensibi, her zaman gönderen ve alıcı arasında transferi sağlamaktır. Kuryeler, resmi tatiller hatta belirtilmedikçe sokağa çıkma kısıtlamalarında çalışmaya devam ederler. Aslında kurye için izin alınmadığı sürece tatil diye bir şey yoktur. Hatta izinli olduğu halde kuryenin teslimat yapması gereken durumlar bile karşımıza çıkabiliyor.

Tüm vatandaşların sokağa çıkmasının yasak olduğu pandemi kısıtlamaları süresince, kuryeleri daha sık görür olduk. Daha doğrusu, herkes evlerine hapsolmuşken dışarıda motorla gezen kesim ister istemez dikkat çekti. Evet o sırada gördüğünüz kuryeler, gönderileri teslim etmek üzere asfalttalardı. Pandemi kısıtlamalarında bile çalışan kuryelerin, resmi tatillerde, özel gün ve bayramlarda çalışmaması söz konusu olamaz tabi ki. Kuryelerin çalışmaması durumu ancak, trafiğin de kapatmaya dahil olduğu veya özellikle belirtilen kısıtlamalarda mümkündür. Bu durumdan yola çıkarak güncel haberleri takip ederek kesin bilgiye ulaşmak daha iyi olacaktır.