VIP kurye – Moto kurye kavramı

Moto kurye hizmeti, kullanıcılara kolay ve güvenilir teslimat olanağı sağlıyor. Ancak moto kurye hizmeti bununla sınırlı değil, kendi içinde kullanıcıların ihtiyacına yönelik özel hizmetler barındırıyor. Vip kurye, ekspres kurye gibi.

0
420

 

Öncelikle şuna değinmeliyiz, normal bir kuryenin verdiği standart hizmet, aynı gün içinde teslimat yapmaktır; herhangi bir adresten verilen gönderiyi istenilen alıcı noktaya aynı gün içerisinde teslim edecektir. Aynı gün içinde birden fazla teslimat alacağı ve teslim edeceği için kurye, kendine bir güzargah planı çıkarır. Bu plan, moto kurye şirketinin belirlediği bölge sınırları esas alınarak, teslimat adreslerinin bulunduğu bölgeye göre yapılmaktadır. Kısacası teslimatın zamanı aynı gün içinde olmak şartıyla herhangi bir zamanda olabilir.

Her şey zamanında olmalı

Teslimat zamanını belirlemek söz konusu olduğunda ise karşımıza “Ekspres Kurye” ve “VIP Kurye” kavramları çıkıyor. Bunlar, normal kuryeye göre çok daha hızlı teslimat imkanı sağlayan hizmetlerdir; teslimat hızı yine teslimat bölgesine göre değişmektedir. Ancak bu özellik dışında birbirlerinden farklı bazı özellikleri vardır.

Ekspres kurye , diğer bir tabirle “Hızlı Kurye”, normal kuryeye göre daha hızlıdır. Hızlı kuryenin yaklaşık teslimat süresi, 1. bölgede 1 saat, 8. bölgede 3-4 saattir.

VIP Kurye, bildiğimiz diğer isimleriyle “Özel Kurye” veya “Acil Kurye” ise daha hızlı, teslimat süresi en kısa olan hizmettir. VIP kuryeler, teslimat sırasında başka gönderi alamaz veya teslim edemez. Hizmetin yaklaşık teslimat süresi, 1. bölgede 40 dakikadır. Çok açık ve net bir şekilde, başka bir gönderiye vakit ayırmak mantıklı değildir. Bunu yapmak, kuryenin acele etmesine sebep olacaktır, dolayısıyla kendisinin ve trafikteki herkesin hayatını tehlikeye atacaktır. Kullanıcılar, belli bir süreye tabi olan hayati gönderiler için genellikle VIP kuryeyi tercih eder.

Bunların yanında bir de “Gece Kuryesi” ya da “Nöbetçi Kurye” hizmeti bulunmaktadır. Nöbetçi Kurye, mesai dışında gelen işlerden sorumludur, zaman dışında VIP kuryeden farklı değildir. Mesai saatleri dışında olduğundan bu durum göz önüne alınarak fiyatlandırma yapılmaktadır.

Anlaşılacağı üzere tüm bu hizmetler, kuryelik söz konusu olduğunda akla gelen terim olan zamana bağlı birbirinden ayrılmaktadır, her biri kendine ait özel fırsatlar sunduğundan, fiyat tarifeleri değişkenlik göstermektedir.