Moto kuryelik bir meslektir

0
363

Tamda böyle aslında. Moto Kuryelik bir meslektir. Hatta zor bir meslektir. O kadar zordur ki, her kes bu mesleği yapabileceğini zanneder. Hatta hiç bir şey bilmese de bu mesleği en iyi yaptığını savunur. Hatta o kadar bilmez ki bu meslek hakkında videolar çeker, canlı yayınlar yapar.

Moto kuryelik bir meslektir. Çünkü resmen meslek sayılabileceği bir iş kodu vardır. Vergi dairelerinde kurye şirketi olarak açılabilmek için bu meslek kodunda açılış yaparsınız. Özellikle tek kişilik kurye şirketlerinde bu meslek kodu size bir ünvan bile kazandırır. Artık siz esnaf kurye olmuşsunuzdur. Ama mesleğiniz hakkında motosiklet kullanmaktan başka hiç bir bilginiz de yoktur. O da motosiklet kullandığınızı zannedersiniz.

Ya da bir kurye şirketinde moto kurye olarak çalışmaya karar verirsiniz. evet bu bir kurye şirketi dir. Ulaştırma bakanlığının verdiği izinlere göre kurulmuş, bütün yeterliliklerini yerine getirmiştir. Her dönem P1 belgesine on binlerce lira para ödemektedir. en az 5 Moto kurye ye iş vermektedir. Ofiste sekreterleri vardır. Müşteriden kayıt alırken işin %20 sini tamamlayabilen sekreterler. Ha birde bu işin %30 unu yapan operatörler vardır. gün içinde bazen yüzlerce gönderiyi elindeki bir kaç kurye ile teslim ettiren operatörler. Şehri en az kurye kadar bilirler. Trafiği her daim takip ederler. ve Sekreterin müşteriye söylediği zamanda telimatın gerçekleşmesi için sahadaki kuryeleri yönlendirirler.
Böyle bir şirkette çalışabilmek için deneyim şarttır. Öyle ” ben motor aldım hadi bana iş ver bakalım” cılar buralarda çalışamazlar.

Kuryelik tek kişilik bir iş değildir.

Zor meslek dedik ya toparlayalım madem. Aslında kurye adı üstünde taşıyan demektir. İşi bir yerden bir yere götürmekten ibarettir. Ancak gerçekten bu mesleği yapabilen aynı anda hem sekreter, hem operatör hem de kurye olmayı başarabilmektedir. Ve aynı zamanda insan ilişkilerindeki seviye ile müşteriyi memnun edebilmelidir.
Trafikteki her türlüsüne bulaşmadan hedefine gidebilmelidir.
Zamana ve dış etkenlere karşı sürekli mücadele içerisinde olmalıdır.
Hepsinden önemlisi, her akşam evine gönül rahatlığı ile gidebilmeli, ailesine sarılabilmeyi bilmesidir.

Ergün Pedük