En hızlı kurye seri olan kuryedir.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, kurye işleri kolaylaştırmak için vardır. Bu onu en hızlı kurye yaparken kurallara uysun diye verilmiş bir sıfattır. Aslında bütün kuryeler hızlıdır. Ancak işin erbabı olanlar hepsinden hızlıdır.

0
382

 

Hızlı gitmek ile normal yada yavaş gitmek arasında inanın çok fazla fark yoktur. Hızlı giderken bazen hayatınızı tehlikeye atarsınız. Bazen şansınız yaver gider ve bir çok tehlikeyi atlatırsınız. Bazen se şans yanınızda olmaz ve başınıza hiç istemediğiniz işler gelebilir. Bu gibi durumlarda hem siz zarar görürsünüz hemde müşteriyi mutsuz edersiniz. Çünkü gönderi teslimatı gecikir yada hiç teslim olmaz. Tabiki kimse bu durumların olmasını istemez. Özellikle Kurye şirketlerinde esas olan müşterinin evrağıdır.

Eski elemanlardan oluşan kurye şirketlerinde öncelik her zaman insan sağlığıdır. Zira eskiler bilir ki kurye sağ salim giderse o evrak yetişir. Eski kuryeler evrağın yetişmesi için bütün deneyimlerini kullanmaktadırlar. Hızlı gitmesi gereken gönderinin belli süreleri vardır. Bu mesafelere ve işin saatine göre değişmektedir. Örneğin mecidiyeköy den saat 12:00 de yola çıkan hızlı kurye gönderiyi 14:00 de 7. bölgeye teslim etmiş olur. Aynı gönderi akşam üstü 17.30 da yola çıkarsa süre biraz daha uzayabilir. tabi bu verdiğimiz süreler -30 +30 dakikalarda tamamlanabilir.

Kurye sadece hızlı değil seri olmalıdır.

Benzer şartlar avrupa yakasından anadolu yakasına geçerken de geçerlidir. Ancak bazı bölgeler vardır ki buralarda zaman farklı işlemektedir. Bir başka örnekte levent ten kavacık merkeze hızlı kurye 30 dakika da teslimat yapabilir. Burada şehrin karşı yakasına geçmiş olmak değil birbirine çok yakın iki bölgenin teslimat süreleri göz önüne alınmaktadır. Aynı şey Beşiktaş – Beylerbeyi arasında farklı çalışmaktadır. Zira bu iki bölgeden seyir olayı yoğunluk açısından daha seyrektir.

İşlerin teslimat zamanlarını operatör belirlediği için organizasyonu en uygun şekilde yapmaktadır. Bütün Moto Kurye lerin şehre dağılmış olması her bölgeden hareket kabiliyeti sağlamaktadır.
Her zaman söylediğimiz gibi kuryenin hızlı değil seri olması önemlidir. Yön ve rota tayini, oyalanmadan sürmesi çok önemlidir.
Operasyon da buna göre kayıtları daha rahat organize edebilmektedir.