Gümrüklerde çalışan kuryeler

İstanbul da gümrük kuryesi diye bir terim bulunmaktadır. Bu motosikletli kuryelerin gümrükler arasında çalışanları için söylenmektedir.

0
476

İstanbul da gümrük kuryesi diye bir terim bulunmaktadır. Bu motosikletli kuryelerin gümrükler arasında çalışanları için söylenmektedir. İstanbul daki bütün gümrüklerde geçerli olmaktadır. Gümrükler arasında yetişmesi gereken ordino ve diğer evrakları onlar taşıyarak teslimat yapmaktadırlar.

Türkiye nin en kalabalık şehri İstanbul dur. Kalabalık olması sebebiyle iç ve dış ticaretin merkezi olmaktadır. Özellikle ihracatın ve ithalatın en yoğun yaşandığı gümrükler İstanbul sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ancak şehrin içinde değil dışında konuşlanmaktadır. Bu gümrükleri arasında evrak, gönderi ve ekipman transferlerini motosikletli kuryeler sağlamaktadır. Öyle ki mesai durumlarında gece bile kuryeler gümrüklere evrak verebilmektedir. Mesai daha çok ihracat gümrüklerinde olmaktadır. Sabaha kadar sürebilmektedir.

Çatalca gümrüğü, avrupa yakasında Tem üzerinde çatalca mevkiisinde bulunmaktadır. Şehir merkezinden yaklaşık 60 km dışarıdadır. Buna anadolu yakasını katarsak 100 kilometreleri bulabilmektedir. Mesaiye kalmaması gereken gönderilerin acil ulaşması gerekmektedir.

Ambarlı liman gümrüğü, çatalca gümrüğüne göre daha şehir içinde kalmaktadır. Avcılar ambarlı mevkisinde bulunan liman gümrüğü kapladığı alan itibariyle çok büyüktür. Bazı durumlarda limanın diğer bir ucuna gönderi götürmek gerekmektedir. Haydarpaşa gümrüğünün kapasitesinin azalması ile Ambarlı gümrüğünün yükü artmıştır.

Dış ticaretin kalbi İstanbul da

Gebze Liman gümrüğü de her ne kadar İstanbul dışında olsa da dış ticaretin önemli adreslerinden olmaktadır. Şehrin dışında olması sebebiyle ulaşım uzun sürmektedir. Gümrük ve liman bölgesine en hızlı gönderi ulaşımını motosikletli kuryeler sağlamaktadır.

İstanbul havalimanı da dış ticaretin önemli ayaklarındandır. Atatürk hava limanı ve Sabiha Gökçen havalimanları ile beraber çalışmaktadır. İstanbul daki bu 3 hava limanı da hava gümrüklemenin merkezleridir. Bu adresler de gümrük kuryesi sürekli çalışmaktadır. Aynı zaman da ordino temini için havalimanlarında onlarca taşıma şirketi bulunmaktadır.

Şehrin için de ise ordino şirketleri farklı yerlere dağılmaktadır. Bu adreslerden alınan ordinolar gümrüklere yetiştirilerek dış ticaretin sorunsuz devam etmesi sağlanmaktadır. kuryeler Trafik ve otopark problemi olabilecek bölgelerde seri hareket ederek işleyişe zaman kazandırmaktadır.

Bütün işlerde olduğu gibi motosikletli kuryeler dış ticaret te de aktif olarak bulunmaktadır.
Bu kuryelere gümrük kuryesi de denmektedir.