İş hayatının vazgeçilmezi, kuryeler

İş hayatında gönderi teslimatının vazgeçilmez olan kuryeler, pendemi boyunca ve kapanma kararı ile daha da kıymetli hale geldi. Bu büyük ihtiyaç, özellikle kuryelerin daha göz önünde görülmesini sağladı. Kuryelik daha çok tanınır oldu, hatta "kıymetlendi" demek de yanlış bir ifade olmaz. Her şeyden önce kurye mesleğini duymayanlarada duyurdular. Talep büyük oranda arttı. Ancak bu durum olumlu sonuçlar doğurduğu gibi hiç istenmeyen durumlara da yol açtı.

0
374

Her şeyden önce “kuryelik” mesleğinin ismini kullanılarak bir çok haber yaptılar. Bu haberler kuryeliğin daha çok bilinmesini sağladı. Ancak bunların içinde art niyetle yapılan haberler maalesef ki çoğunlukta… Başka ülkelerdeki kazaları Türkiye’de yaşanmış gibi yayınlayanlar, canlı röportajlar sırasında konuyu farklı şekilde yönlendirmeye çalışanlar, meslek tanımını yanlış yaparak kafa karışıklığı yaratanlar. Moto kurye lik için bundan daha yaralayıcı olan bir durum ise ehliyeti olan herkesin kuryelik yapmaya çalışması oldu. Gerçek bir kurye motosiklet kullanabilen ve dağıtım yapan bir bireyden çok daha fazlasıdır. Moto kuryelik, yapılan kazalar ve kural ihlalleri ile zaman zaman daha çok anılır oldu. Bu durum karşısında, gerçekten bu mesleği layığıyla yapan moto kuryelerin imajı da tehlikeye girdi. Ancak bu durum moto kuryeleri hiç yıldırmadı.

En iyisi için durmadan çalışmak gerekir

Çıkan bu haberler, kuryelik imajının bu şekilde zarar görmesi tabi ki üzücü… Ama bu bir son değil. Gerçek kuryeler kendilerini biliyorlar, yapılan haberlerin ve kazaların kastını anlayabiliyorlar. olumsuz durumlar onları yıldırmıyor. İşini iyi yapan kuryenin kurallara uymak konusunda çok titiz olduğunu, yayalara önem verdiğini ve mevcut haberleri hak etmediğini, bu kötü yakıştırmalara alet olmayacağını duyurmak için azimle, durmadan çalışıyor.

Gün bitip akşam olduğunda kuryeler, gönderinizi, trafiği tehlikeye atmadan, en güvenli ve hızlı şekilde teslim etmek için iş başında. Büyük bir trafik bilinciyle onları kalabalık yollarda görebilirsiniz. Bagajlarında ve çantalarında akşam izleyeceğiniz diziyi, birinin en önemli projesini, popüler bir içeceğin gizli malzemesini, gönülden gönderilen bir hediyeyi taşıyor olabilirler. Sonuçta bir kuryenin çantası ne taşıdığını bilemediğiniz sihirli bir dünyadır.